Większy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie wysyłania roboczych danych nawigacyjnych przez nowe dwa satelity pracujące w obrębie Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika systemu GPS. Powiększa to zapełnienie nieba przez system do nawigowania Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 a także 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu wielomiesięcznych, rygorystycznych testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. Zwłaszcza, z użyciem wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA na obszarze Belgii, przeprowadzono testy częstotliwości radiowych sygnałów nadawanych z tych orbiterów, żeby ustalić kształt sygnału a także jego wielkość.

Przetestowano do tego efektywność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były realizowane z Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także we Fucino na terenie Włoch. W pierwszym miejscu testowano wydawanie poleceń a także kontrolowanie orbiterów, natomiast w drugim koordynowanie przesyłania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy skończyły się satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco szybciej aniżeli przewidywał plan. 29.01.18 r. orbitery rozpoczęły przesyłanie pełnych informacji do nawigacji. ESA prowadzi obecnie także testy 2-óch następnych satelitów do nawigacji (numer 11 oraz 12), jakie zostały wystrzelone 17.12.15 r. Z kolei satelity o numerach 13 a także 14 przeszły niedawno badania przed wystrzeleniem w centrum ESTEC w Noordwijk na terenie Holandii a później były schowane w magazynie w oczekiwaniu na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec prowadzona jest produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Pełny system Galileo ma liczyć 24 satelity. Obecnie emitowane dane do nawigacji są w formie „tymczasowej” – stosuje je branża satelitarna do naszykowania towarów a także usług, jakie przyszłości będą udostępnione samym użytkownikom.